Kapat

Oturma Odası Dekorasyonu 2017 – Öneriler

Anasayfa Ev Dekorasyonu Oturma Odası Dekorasyonu 2017 – Öneriler
Oturma Odası Dekorasyon Önerileri 2017

Ev içinde en çok kullanılan ortak alanlardan bir tanesi de oturma odasıdır. Evin hemen tüm fertlerinin vakit geçirdiği genellikle televizyonun bulunduğu oda oturma odası. Evin en güzel cephesinden seçilir. Akşamları aile fertlerini toplayan mekandır. Bu sebeple ev hanımları oturma odalarını özel bir itina ile dekore ederler. Oturma odası dekorasyonu 2017 yılının genel trendlerini inceleyeceğimiz bu yazımızda sizlere bazı örnekler sunarak tavsiyelerimi aktarmaya çalışacağım.

Kullanım Kolaylığı Ön Planda Olsun

Eskilerin deyimi ile bu odanın adı gündelik oda. Yani günün büyük bir kısmı bu odada geçecek. O yüzden oturma odası dekorasyonu deyince ilk önceliğiniz kullanım kolaylığı ve rahatlık olmalı! Ağır ve kasvetli mobilyalar ve aksesuarlardan kaçınmalı içinizi ferahlatacak renk uyumları ve mobilyalarla birlikte hafif aksesuarlar kullanmalısınız. Duvar ve perde de tercihinizde daha rahat olabilirsiniz fakat oturma grubu modelleri ve televizyon ünitesi gibi odanın tüm eşyalarında rahatlığı tercih etmelisiniz. Yeri geldiğinde gündüz uykularınıza uzanabileceğiniz koltuk ve oturma grubu takımları tercih etmeniz yerinde olacaktır. Aksi halde adımınızı atarken “buna zarar verir miyim” , “şu kırılır mı” diye çekinmek zorunda kalacağınız bir oturma odasında rahat etmeniz, dinlenmeniz ve keyili vakit geçirmeniz mümkün olamayacaktır!

Kalabalıktan Kaçının!

Sakinliğin ve sükunetin ön plana çıktığını odanızın dekorasyonunda genel olarak göze çarpan ilk özellik olsun. Bunu yerinde ve gerekli aksesuarlar ve doğru mobilya uyumunu yakalayarak başarabilirsiniz.

Odanın boş alanlarını kendinize ve aile fertlerinize ayırın. Çocuğunuzun oyuncaklarını döküp oynayabileceği boş bir alan olabilir. Yeri geldiğinde yer sofrası kurabileceğiniz genişlikte zeminler oluşturmanız uygun olacaktır.

Oturma odasının maksadı zaten budur. Aile fertlerinin hemen hepsinin ihtiyaçlarının düşünüldüğü ortak bir oda. Mümkün olduğunca portatif eşyalar ve alanlar habersiz gelen durumlar için sizin en büyük yardımcınız olacaktır.

Renk Uyumu ve Sadelik

Bu odada geçireceğiniz akşamların en mutlu akşamlar olmasını istersiniz değil mi? O halde renk uyumunda iç ferahlatıcı ve dinlendirici renkleri soft ve pastel renkleri tercih edebilirsiniz. Yine abartılı olmayan sade desenlere sahip duvar kağıtlarıda olabilir. Odanın perde, duvarlar ve mobilyaları arasında yakalayacağınız hafif renk uyumu sizi mutlu edecektir. Bu yumu yakaladıktan sonra geriye tek şey kalıyor: Sadelik!

Dekorasyon genel olarak göze sade ve rahat gözükmeli. Ki yeri geldiğinde, sıkıldığınızda veya değişiklik istediğinizde işiniz kolay olsun.

Odaya ne kadar az nüfuz ederseniz değişiklik yapmanızda o kadar kolay olacaktır!

İşte Örnekler:

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir