Kapat

Odalarınız İçin Şık Aydınlatma Modelleri ve Fikirleri

Anasayfa Ev Dekorasyonu Odalarınız İçin Şık Aydınlatma Modelleri ve Fikirleri

Aydınlatma konusu dekorasyon aşamasında en dikkat edilecek birkaç husustan birisidir. Evin içerisindeki her alan için farklı aydınlatma seçeneği tercih edilmelidir. Mutfak ile banyo, yatak odası ile salonun aydınlatma malzemeleri ve aydınlanma gücü aynı olmaz. Evin hangi mekânına hangi tür bir avize kullanmak gerekir? İşte, bu konuyu açıkladığımız yazımıza hep birlikte göz atalım.

Salon Aydınlatması

Evlerimizde en gösterişli avizelerin kullanılacağı alan kuşku yok ki salonlardır. Salonun metrekaresine göre avizenizin büyüklüğünü belirlemelisiniz. Yeterli büyüklükte olmayan bir avize büyük salonları aydınlatmayacaktır. Küçük salonlara da gereğinden fazla büyük avize kullanmak aşırı ışığa yol açacaktır. Elbette aydınlatmanın gücü avizelere kullanılacak ampullerle doğru orantılıdır. Bu nedenle yüksek ışık verip düşük enerji kullanan LED ampulleri tüm avizelerinizde kullanmalısınız. Büyük bir salonda genelde iki adet avize takılacak yer vardır. Eğer her bir kısma 4 duylu avize astıracaksanız, avizelerinizde tercih edeceğiniz ampullerin 5 watt enerji harcayan ve 25 watt ışık saçanlardan olması yeterli olacaktır. Böylece 100 watlık bir ışığı 20 watt enerji harcayarak sağlayabilir ve böylece yüksek ışık ama düşük enerji sayesinde faturalarınızı da azaltmış olursunuz.

Oturma Odası Aydınlatması

Salonlara nazaran daha küçük mekanlar olduğu için daha küçük avize asmanız gerekir. Modern ya da klasik tarzda avizelerden birisini tercih edebilirsiniz. İki duylu avize oturma odası için yeterli olacaktır. 75 watt değerinde ışık gücü oturma odasını yeteri olarak aydınlatacaktır. 15 watt değerinde enerji kullanan ve 75 watt ışık gücü saçan LED ampulleri tercih etmelisiniz.

Yatak Odası Aydınlatması

Ayarlanabilir ışık gücüne sahip aydınlatma seçeneği mantıklı olacaktır. Eğer böyle bir seçeneğiniz yok ise fazla aydınlık olmaması yatak odası için tercih sebebi olmalıdır. Yatak odası çok fazla ışığın ihtiyaç duyulduğu ve uzun süre ışık yakılarak oturulan bir alan değildir. Düşük ışık gücü tercih edilmelidir. Yatak başlarına LED abajur ya da aplikler kullanılarak kitap okuyabileceğiniz ışığı da sağlamış olursunuz. Tepeye tek duylu bir avize yeterli olacaktır ve 40 watt ışık saçan LED bir ekonomik ampul yeterli olan ışığı size sağlayacaktır.

Mutfak Aydınlatması

Bol ışıklı aydınlık olması gereken bir alandır. Uzun süre ışığın yandığı mekânlarımızdan birisidir. Tek duylu ama yüksek ışık saçan bir avize size yeterli ışığı sağlayacaktır. 75 watt ışık gücü ortalama bir mutfak için gerekli olan aydınlatma gücünü sağlayacaktır.

Banyo Aydınlatması

Ortaya asılacak aydınlatma ürünü asla avize olmamalı ve banyolar için üretilen lambalardan tercih edilmelidir. Yüksek nem ve ıslaklığın olduğu alan olması sebebi ile üzeri kapaklı lambalardan tercih edilmelidir. 50 watt ışık gücü yeterli düzeydedir. Daha fazla ışık gücüne banyolarda ihtiyaç yoktur. Daha yüksek ışık isteyenler elbette 75 watt ışık gücünü de kullanabilirler. Ayrıca lavabonun üzerine spot ya da aynanın üzerinde iki adet aplik tercih edilebilir. Traş ya da benzeri işler için bu lambalar duş alırken ise orta lamba kullanılmalıdır.

Koridor Ve Hol Aydınlatması

Antrelere avize değil duvara monte aydınlatma türü tercih edilmelidir. Hol için elbette avize tercih edilebilir ama bu kısma da duvara monte lambalar tercih edilirse mekân daha geniş bir hava alacaktır. Her iki lamba için de 50’şer watt değerinde ışık gücü gayet yeterli olacaktır. Antre için spot aydınlatmalar da tercih edilebilir ve gayet şık olur.

Evinizin içindeki aydınlatma tercihleriniz hem tasarruf yapmanızı sağlayacak ve hem de daha aydınlık alanlara sahip olmanıza yarayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir