Kapat

Küçük Evler İçin Dekorasyon Fikirleri

Anasayfa Ev Dekorasyonu Küçük Evler İçin Dekorasyon Fikirleri

Modern şehir hayatının getirdiği kimine göre olumlu kimine göre olumsuz yanlardan birisi daha küçük alanlı evlerdir. Artık bundan 20-30 yıl önceki geniş alanlı mekânlarda yaşamak pek mümkün değil. Yapılan projelerdeki dairelerin önemli bir bölümü iki oda salon daireler şeklindedir. Üç odalı dairelerin bile metrekare ölçüsü yıllar öncesinde olduğu gibi 150 ve daha üstü metrekarelerde değil. Küçük evlerin temizlik gibi rahatlatıcı bir tarafı var ama bunun yanında dekoratif açıdan zorlukları da var. İşte, küçük mekânlara dair yeni dekorasyon fikirlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Küçük Evler İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük yatak odalarının en büyük sorunu depolama sorunudur. Bu amaçla küçük yatak odasına büyük bir giysi dolabı çok fazla boğucu bir ortam yaratacaktır. Fakat bunun yanında küçük dolap ise yeterli depolamayı sağlamayacaktır. Bu amaçla çok fonksiyonlu yatak bazalarını tercih etmelisiniz. Bu tarz yataklar hem işlevsel hem de estetik açıdan çok fark yaratmaktadır. Yandan çekmeceli modern ve şık modeller son zamanlarda oldukça dikkat çekmektedir.

Bu tarz küçük evlerde mutfak, yemek odası ve salon çoğu zaman iç içedir. Böyle bir durum göz yorucu olabilmektedir. Bu tarz evlerde açılıp kapanabilen bölmeler oluşturabilirsiniz. Böylece alan daraltmadan işlevsel bölmelere sahip olabilirsiniz.

Oturma odalarının ya da salonların en vazgeçilmez mobilyalarından birisi orta sehpalarıdır. Bu eşyaları da işlevsel hale getirmek mümkündür. Gizli bölmesi olan orta sehpalar ihtiyaç duyduğunuz depolama alanını size kazandıracaktır. Böylece mobilya kalabalığı yaratmış olmadığınız için mekânınızı daraltmamış olacaksınız. Hatta küçük mekânlarda orta sehpa hiç düşünmeyerek bu tarz eşyaların alanınızı daraltmasının da önüne geçmiş olacaksınız.

Çalışma odası dizayn etmeye olanak vermeyen küçük dairelerde kendinize bir çalışma alanı yaratmanız mümkündür. Hem vitrin ve hem de çalışma masası özelliği olan açılır kapanır mobilyaları tercih ederek bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Çalışmak istediğinizde masa kısmını açabilir ve işiniz bittiğinde de masayı kapatarak kalabalık görüntüyü ortadan kaldırabilirsiniz.

Açılır kapanır yavrulu mobilyalar sayesinde evinize gelecek bir misafiri yatırabilecek bir alan kazanmış olacaksınız. Ya da iki çocuklu aileler de bu tarz mobilyaları tercih ederek çocuk odalarına ikinci bir yatak koyarak odayı daha da daraltmış olmaktan kurtulacaklardır. Ya da ranza tipi yatak tercih ederek çocuklarınızı altlı üstlü yatırmayı tercih edebilirsiniz.

Evinizdeki daracık alanları ferah bir hale getirmek mümkündür. Aynalar bu aşamada imdadınıza yetişecektir. Karşılıklı koyulacak aynalar ferah bir yaşam alanı yaratmanıza ve küçük dar alanların daha büyük ve daha ferah görünmesini sağlayacaktır.

Küçük yaşam alanlarında daha küçük ve daha minimal dekorasyon ürünlerinin tercih edilmesi gerektiği gibi yanlış fikirler vardır. Bu her zaman doğru olmayabilir. Eğer salonunuz yeterince gün ışığı alıyor ise rengarenk ve dolu dolu mobilyalarla salonunuzu şenlendirebilir, gözü yormayan bir yaşam alanını kendinize ve ailenizin diğer bireylerine yaratabilirsiniz. Bu aşamada yapılması gereken, tercih edeceğiniz mobilyaların birbirine renk açısından tezat oluşturmaması ve birbirlerinin kontrastı olmalarıdır. Ayrıca böyle bir alan oluşturmak isteyenlerin dikkat edeceği en önemli detaylardan birisi de duvar renklerinin doğru tercih edilmsidir. Kesinlikle koyu renkler tercih edilmemelidir. İç açıcı, gözü yormayan, aydınlık renkler yani açık tonlu renkler tercih edilmelidir. Böylesine açık renkli salın duvarları sayesinde yerleştirdiğiniz renkli oturma elemanları da kendini gösterecektir. Bu açıdan duvarlarınız için tercih edilmesi gereken renk beyaz, açık krem ya da açık şampanya rengi olmalıdır.

Oturma alanları en çok vakit geçiren alanlar olduğundan olabildiğince ferah ve kullanışlı olmalıdılar. Dekorasyon yaparken bu önemli detayı göz önünde bulundurarak hareket etmelisinz. Kendinize alan yaratırken diğer taraftanda iç açıcı ve huzur verici aydınlık bir mekan olmasına da dikkat etmelisiniz. Aynı amanda bu otrurma alanlarının bir dinlenme ve günün stresinden kurtulma alanaları olduğunu da unutmamalısınız. İşte, tüm bu fikirler doğrultusunda bu tarz mekanlarınızı dekore etmelisiniz.

“Küçük Evler İçin Dekorasyon Fikirleri” üzerine 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir